Anonymita na webe
Princíp falošnej anonymity
V prvom rade treba pochopiť princíp výmeny dát v rámci internetu. Aby počítač mohol komunikovať (vymieňať dáta) s iným počítačom po sieti, potrebuje svoju unikátnu adresu. Táto adresa je vždy jedinečná a nezameniteľná. V súčasnosti väčšina poskytovateľov internetu (ďalej už iba ISP – Internet Service Provider) prideľuje IP adresy dynamicky. To znamená, že pri každom pripojení je pridelená niektorá z dostupných IP adries, čo v praxi sťažuje identifikáciu koncového užívateľa v rámci internetu. Takto ISP neposkytuje informácie o koncovom užívateľovi, no IP adresa obsahuje informácie, odkazujúce na ISP.
Samotná adresa je teda iba anonymným číslom s odkazom na poskytovateľa internetu.
Tu však narážame na problém. Každý ISP totiž vedie evidenciu pripojení a zozbierané dáta ukladá do logov. Tie vedia v prípade potreby spätne lokalizovať užívateľa, ktorý mal v danom čase pridelenú konkrétnu IP adresu. A práve na tomto mieste sa končí anonymita internetu. Pokiaľ vás zaujíma, aké informácie môže prevádzkovateľ stránky získať z jedinej vašej návštevy, pozrite si túto demonštráciu.
Ako sa stať neviditeľným?
Pokiaľ vám predstava možnej identifikácie nedáva spávať, máte k dispozícii hneď niekoľko možností. Buď si za podobnú službu zaplatíte nemalé peniaze, alebo využijete niektorý z voľne prístupných projektov. My sa dnes zameriame práve na druhú možnosť. Zaujímavým počinom je služba JAP. Ide o projekt dvoch nemeckých univerzít, ktorý si dal za cieľ umožniť potenciálnym záujemcom úplnú anonymitu. V prvom rade si treba uvedomiť, že anonymita nie je zločinom. V súvislosti s týmto projektom sa totiž objavujú námietky, že svojou existenciou umožňuje voľné a beztrestné šírenie detskej pornografie, či warez. Situácia sa vyhrotila v roku 2004, kedy si nemecká polícia vynútila vloženie „zadných dvierok“, ktoré by umožnili identifikáciu užívateľov, čím by projekt prakticky stratil zmysel. Následné súdne rozhodnutie potvrdilo nezákonnosť tohto kroku a úpravy boli odstránené. To, že JAP je serióznym projektom, ktorého cieľom nie je podpora nelegálnych aktivít, svedčí aj podpora zo strany Nemeckého inštitútu pre výskum a Federálneho ministerstva ekonómie a technológii.